در دست ساخت

نقش و رسوخ اینترنت در زندگی روزمره، بسیاری از مردم را به استفاده بیشتر از آن ترغیب کرده است.

از آنجایی که خرید از طریق اینترنت، صرفه‌جویی چشمگیری در وقت و هزینه خریداران خواهد داشت و با توجه به استقبال روزافزون مردم نسبت به این نوع خرید، پای مسائل مالی و اعتباری در میان است و به طور معمول، سر و کله افراد سودجو  پیدا خواهد شد و این افراد برای دستکاری در کارت اعتباری شما آستین بالا می‌زنند، لذا لازم است کسانی که از کارت‌های اعتباری استفاده می‌کنند و به نوعی قصد خرید اینترنتی دارند، راه‌های ایمنی و حفاظت از آن را نیز بدانند.

 

برای انجام یک خرید مطمئن، در اولین مرحله انتخاب یک فروشگاه که در مورد آن شناخت داریم یا انجام تحقیقات لازم قبل از خرید می‌تواند به انتخاب درست کمک کند.

 

فروشگاه‌های معتبر عموما آدرس پستی، تلفن و مشخصات خود را بطور دقیق روی  وب‌سایتشان معرفی می‌کنند. بررسی این مشخصات و تطبیق آنها با سایت‌هایی که دارای فهرستی از لیست‌های شکایت علیه سایت‌های اینترنتی(مانند bbb.org) هستند، برای درک وضعیت سایت می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

همچنین بررسی گواهی اعتبار سایت که نشان‌دهنده همکاری فروشگاه با سایت‌های دارای برنامه حفظ امنیت خریداران هستند، نیز دارای اهمیت است.

 

بعد از انتخاب فروشگاه، مطالعه و بررسی دقیق شرایط و تعهدات اطلاعات لازم در مورد نحوه ارسال کالا، زمان ارسال، قابلیت پس ‌‌فرستادن کالا، نحوه محاسبه پول برگشتی، نحوه تبدیل ارز و هزینه‌های مربوط به آن نیز ضروری است.

 

بنابراین لازم است آدرس پست الکترونیکی و تلفن واحد پشتیبانی خریدار را داشته باشید.

 

باید دقت کنید آیا خرید از یک فروشگاه و یا شرکت انجام می‌گیرد یا از طریق یک فروشنده و یک سایت حراجی، زیرا حقوق شما در قبال خرید از یک فروشنده شخصی و یا یک شرکت و فروشگاه متفاوت است.

 

سعی کنید از امنیت سایتی که اطلاعات کارت خود را در آن وارد می‌کنید کاملا مطمئن شوید.

 

برای این منظور می‌توانید به شروع آدرس سایت توجه کنید،‌ چنانچه این آدرس با https آغاز شده باشد، می‌توانید از امنیت ارسال اطلاعات کارت اعتباری‌تان مطمئن شوید.

 

با این وجود اگر همچنان احساس امنیت در انتقال اطلاعات کارت خود را ندارید، از طریق تلفن یا فاکس جهت ارسال آن اقدام کنید.

 

اگر از طریق سایتی که از شما می‌خواهد نام و رمز عبور برای خرید ایجاد کنید، از این رمز عبور باید با دقت حفاظت کنید و هرگز آن را در اختیار شخص دیگری قرار ندهید. پس از انجام هر خرید اطلاعات مربوط به خرید و آدرس سایت محل خرید را نگهداری کنید. اکثر سایت‌ها بعد از انجام معامله یک نامه الکترونیکی که در آن جزئیات خرید مانند  قیمت، تعداد و... درج شده به آدرس الکترونیکی شما می فرستند، این نامه‌‌ها را در آرشیو خود نگه دارید.

 

یکی دیگر از راه‌های اطمینان از خرید اینترنتی، خرید از مراکزی است که پس از ثبت سفارش، ابتدا جنس مورد نظر را به آدرس شما ارسال و پس از تحویل، مبادرت به اخذ وجه می‌کنند.